Ekip Marmara OSGB
Osgb Nedir?
Buradasınız: Anasayfa / Hizmetlerimiz
OSGB NEDİR?
OSGB NEDİR?

 

Ortak Sağlık ve Güvenlik Birimi (OSGB) yasal olarak; “Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından yetkilendirilmiş, İşyerlerine İş Sağlığı ve Güvenliği Hizmetlerini vermek üzere kurulmuş, mevzuatın gerektirdiği fiziki ve tıbbi donanıma sahip, iş sağlığı ve güvenliği profesyonellerinin (İşyeri Hekimi, İş Güvenliği Uzmanı ve Diğer Sağlık Personelinin) oluşturduğu özel kuruluşlar” şeklinde tanımlanmaktadır.

Güvenli ve sağlıklı bir çalışma ortamı yaratmak isteyen kurumlar, OSGB hizmetlerine ihtiyaç duymaktadırlar. Sağlıklı ve güvenli bir çalışma ortamı, aynı zamanda verimlilik ve mutlu çalışanları beraberinde getirmektedir.

Sektörleri ne olursa olsun, iş yerlerinde, etkili bir iş sağlığı ve güvenliği sisteminin tesis edilmiş olması, tüm çalışanların sağlık ve güvenlik koşulları noktasında kendilerini rahat, güvende hissetmelerini sağlamaktadır.

İş Sağlığı ve Güvenliği standartları yüksek çalışma ortamları, doğal olarak çalışan memnuniyeti, iş barışı, ve yüksek verimliliği çok önemli oranda desteklemektedir. Aksi durum, yani iş sağlığı ve güvenliği standartlarından yoksun olunan çalışma ortamları için de bunun tersini söylemek mümkündür.

İşletmeler için, beraber çalışacakları Ortak Sağlık Güvenlik Biriminin ( OSGB ) doğru seçimi hayati düzeyde önemlidir. İşletmelerin hayati değere sahip rekabet gücü parametreleri üzerinde çok yönlü etkili olan iş sağlığı ve güvenliği süreçleri, işletmenin tüm departmanları ile eş zamanlı ve entegre biçimde çalışabilmelidir. Doğru bir seçim, işletmenin rekabet gücüne çok önemli düzeyde pozitif destek sağlarken, yanlış bir tercih ise, aksine önemli düzeyde ve telafisi mümkün olmayan zararlara sebep olabilmektedir.   

Ülkemizde var olan tüm işletmeler; “ çok tehlikeli ”, “ tehlikeli “ ve “ az tehlikeli “ olarak 3 farklı tehlike sınıfı altında sınıflandırılmıştır. Firmaların, kayıtlı resmi NACE kodları (işyeri faaliyet kodu), o işletmelerin hangi tehlike sınıfına dahil olduğunu belirtmektedir.

EKİP MARMARA OSGB, tüm tehlike sınıfları ve iş kolları için işletmelerimize hizmet sağlamaktadır.